ویلیام هولت، دیوید پاکارد، بنیانگذاران HP

اوت 23, 2008 at 22:55 بیان دیدگاه

ویلیام هولت، دیوید پاکارد، بنیانگذارانHP

هیولت پکارد

هیولت پکارد

هیولت و پکارد میدانستند که راز حقیقی موفقیت آنها نه در طرحها و محصولات و برنامههایشان بلکه کارکنانشان بود. آنها فهمیدند که اگر شما کارکنان را باور کنید و به امیدشان باور داشته باشید و در رؤیاهایشان مشارکت کنید و بگذارید به طورکامل از استعدادهایشان استفاده کنند، آنها میتوانند کارهای بزرگی انجام دهند. این همواره همان راز «راهHp » بوده و خواهد بود. ویژگی راهHP ، نوآوری، صداقت، درستی و احترام است (از گفته های فیورینا کارولینا مدیرعامل اسبق اچ پی)

شرکت اچ پی به عنوان شرکتی پیش رو در ساخت و تولید چاپگرهای رنگی و سیاه و سفید، بین کاربران دنیای دیجیتالی دهکده جهانی، نام شناخته شده است. صدها هزار دستگاه از نسلهای مختلف چاپگرهایHP ، در دو دهه اخیر در ایران مورد استفاده و بهره برداری شخصی و شرکتی قرار گرفته است و در همین راستا، آقایان هیولت و پکارد، به عنوان زوجهای کارآفرینی دیجیتالی، در نفوذ اثر بخش در بازار سخت افزار کشور که مبتنی بر راهبردهای چند وجهی نمایندگیهای خود در ایران بوده است، موثر بودهاند.

تاریخ پرفراز ونشیب شرکت HP یا HEWLETT-PACKARD ، برای میلیونها مصرفکننده محصولات متنوع این شرکت در اقصی نقاط جهان، معرف نقش تاثیرگذار دو مدیر موفق آخرین سده هزاره دوم است. ویلیام (بیل) هیولت (WILLIAM (BILL)HEWLETT ) و دیوید پکارد (DAVID PACKARD ) هر دو دانشجوی رشته مهندسی برق دانشگاه معتبر استانفورد (Stanford.edu ) بودند. همانند جری یانگ و دیوید فیلو موسسان Yahoo ! یا لری پیج و سرگئی برین، رهبران موفقGoogle ، پایگاه آشنایی رهبران اچ پی نیز، استانفورد بود. بزرگانی که از دانشگاه استانفورد به دنیای کسبوکار دیجیتالی معرفی شدهاند، کمتر از بزرگان دانشگاه هاروارد و ام آی تی، نظیر بیل گیتس و استیو بالمر، نبودند. موفقیت دانشگاههای مهندسی امریکا در آموزش و پرورش مغزهای خلاق جهان دیجیتال، ارمغانی غیر قابل انکار و قابل ستایش برای دنیای دیجیتالی امروز است. ویلیام و دیوید، بر اساس آن چه از قراین و شواهد پیدا ست، پای درس پروفسور فرد ترمن (FRED TERMAN ) استاد ممتاز استانفورد و بنیان گذار دره سیلیکون، با هم آشنا شدند و تحت نظارت و هدایت او قرار گرفتند. آنها در سالهای پایانی دانشگاه بر روی ساخت یک منبع ساده و دقیق سیگنالهای فرکانس پایین یعنی نوسان ساز صدا کار میکردند؛ همان چیزی که بعدها به عنوان اولین محصول شرکت آنها به بازار عرضه شد. گرچه پس از فراغت از تحصیل، دیوید پکارد مدتی در جنرال الکتریک مشغول کار شد اما مجدداً نزد پروفسور ترمن برگشت و در آزمایشگاه او مشغول به کار شد و خیلی زود با توصیه و تشویق او، به همراه دوست صمیمی و همدورهای خود، ویلیام هیولت کسبوکار تازهای را راه انداختند. آنها برای نامگذاری شرکت که HP یا PH باشد سکه به هوا انداختند و بدین ترتیب در سال 1939 میلادی تنها با سرمایه 538 دلار و کار در محل یک گاراژ، فعالیت شـرکتی آغاز شد که امروزه درسطح بین المللی، مدرنترین تجهیزات فناوری اطلاعات را تولید میکند.

هیولت و پکارد برای شروع کارشان، گاراژ منزل اجارهای خود را به کارگاه تبدیل و ساخت تجهیزات الکترونیکی را دنبال کردند؛ گاراژی که اگر یک ماشین در آن پارک میکرد کار متوقف میشد- این گاراژ هم اکنون نه تنها به عنوان محل تولد شرکتHP ، بلکه به عنوان خاستگاه و نماد تاریخی محل تولد «دره سیلیکون»بزرگترین منطقه فناوری کالیفرنیا و قطب صنعت الکتـــرونیک در دنیا – شناخته میشود و این فقط مرهون تلاشهای ویلیام و دیوید است !

این سرمایه 500 دلاری نبود که پس از گذشت 5 دهه، فقط 7 صفر کم ارزش روبروی آن قرار گرفت! بلکه دانش، تعهد به خلاقیت و پشتکار هدفمند در قالب خلق کسبوکاری با اشل جهانی بود که جایگاه امروز اچ پی را در کنار بزرگان صنعت آیتی جهان قرار داده است. زوج کارآفرین هیولت و پکارد، بی شک به عنوان یکی از معماران شاخص سازمان دیجیتالی جهان کنونی، به شمار میروند و از آنها به عنوان اسطورههای خلاقیت الکترونیکی و از بازیگران عصر دیجیتال هزاره سوم، نام میبرند. شرکت هیولت–پکارد بر اساس اعلام مجله مشهور فورچون در سال 2000 میلادی، با 48 میلیارد دلار درآمد، رتبه سیزدهم پر درآمدترین شرکتهای آمریکایی را به خود اختصاص داد که یک شانزدهم این مبلغ، به عنوان سود خالص اچ پی اعلام شد. در سال 2006 نیز، این شرکت با دو رتبه ارتقا، به یازدهمین شرکت پر سود آمریکا نائل شد. شرکت هیولت و پکارد، توانست با فروش فوق العاده 86 میلیارد دلار، هم چنان بخشی از دنیای سخت افزار را تحت سیطره خود قرار دهد. اگر چه سودهای خالص و میلیاردی شرکت اچ پی هر ساله در حال کاهش است و اخراج هزاران کارمند شرکت، همواره در دستور کار رهبران اچ پی قرار گرفته است، اما این مسئله عاملی بر افول فروش جهانی و موفق محصولات آن، به شمار نیامده است. راه کسبوکار در عصر دیجیتال را میتوان از تجربهها و برنامههای ارزنده و جامع این دو زوج موفق، فرا گرفت. اسطورههای دنیای اچ پی، اصول بازیگری در این پهنه دیجیتالی را به کار آموزانی که خواهان فراگیری درس های بزرگ و راهگشا هستند، میآموزند.

درحین جنگ جهانی دوم، هیولت به خدمت وظیفه رفت و کار اداره شرکت به عهده پکارد بود. دراین مدت شرکت پیشرفت کرد و کارکنان آن از 17 نفر به 250 نفر رسید و صدها محصول تولید میکرد. سال 1965 میلادی تعداد کارکنان به 7500 نفر و محصولات به 1500 نوع رسید. در سال 1989 میلادی شرکت با 82000 نفر پرسنل و تولید 10000 نوع محصول، 30 میلیارد دلار فروش سالانه داشت. در سال 1997 میلادی درآمد شرکت با 121900 نفر پرسنل به 42/9 میلیارد دلار بالغ گشت. هم اکنون این شرکت با 140000 نفر پرسنل و بازار 62 میلیارد دلاری و حضور در 140 کشور جهان، یکی از قدرتهای اصلی صنعت رایانه محسوب میشود.

باید اذعان کرد که بسیاری از شرکتهایی که امــــروزه در زمینه کسبوکار رایانه فعالیت میکنند با دست مردانی اداره میشوند که در شرکت HP رشد کردهاند و راه و روش هیولت و پکارد را میشناسند؛ از آن جمله است استیو وزیناک که یکی از کارکنان HP بود و اساساً مدل رایانه اپل I را او برای HP پیشنهاد کرد و سپس از شرکت جدا شد؛ و یا استیوجابز که شرکت رایانهای اپل را تاسیس کرد.
مدل مدیریتی و راهبردی HP که متکی و متعهد به نوآوری، مشتریمداری و ارتباطات است «راهHP » ،(THE HP WAY ) نامیده میشود؛ مدلی که علی رغم بیش از 65 سال فعالیت و تغییرات مداوم، هنوز موفق باقی مانده است، در حالی که در این مدت شرکتهای بسیاری مضمحل شدهاند.اصول این رویکرد مدیریتی در میراث مکتوب دیوید پکارد یعنی کتاب «راهHP » چگونه هیولت و من شرکت خود را ساختهایم» ارائه شده است.

به هر حال، هیولت و پکارد با فکر و همت خود در تاسیس و اداره شرکتHP ، محیطی را آفریدند که همگان باور کردند که میتوان کار را از یک شرکت کوچک آغاز و با آموزش مناسب کارکنان، آن را به یک شرکت بزرگ و موفق تبدیل کرد. آنها همواره سعی میکردند محصولی بسیار کیفی عرضه کنند و فرهنگ صــــداقت را در عرصه سازمان بگسترند و ایدههای جدید را بیابند. همین روحیه سبب شده که امروزه بیش از 30 درصد نمونهها و تجهیزات صنعت رایانه که در حال آزمایش برای بهرهبرداری است از شرکتهایی باشند که در این فضا رشد یافته اند؛ فضایی که بیش از 60 سال عرصه شدید رقابتها بوده است.

درباره پکارد

david-packard

دیوید پکارد در سال 1912 میلادی در کلرادو زاده شد. پدرش وکیل و مادرش معلم دبیرستان بود و هر دو تحصیلکرده دانشکده کلرادو بودند. او خیلی زود علاقه خود را به علم و مهندسی نشان داد. تجربه منفجر کردن اشیاء. به همین جهت یک بار نزدیک بود انگشتان خود را از دست بدهد. پس از آن آرامتر شد و به ساخت رادیوهای دستی به عنوان یک تجربه ایمنتر روی آورد. در دبیرستان درهمه چیز برتر بود. انجام تکالیف مدرسه، ورزش و رهبری.

در سال 1930 در رشته مهندسی برق دانشگاه استنفورد مشغول تحصیل شد. در آنجا نیز به فعالیتهای ورزشی ادامه داد و مرد سال رشته فوتبال و بسکتبال دانشگاه شد. اما در اواخر دانشگاه ناگهان ورزش را کنار گذاشت و بیشتر بر روی درس تمرکز کرد. در دانشگاه با دانشجوی دیگر مهندسی برق یعنی ویلیام هیولت که هر دو از دانشجویان ممتاز پروفسور ترمن بودند آشنا شد و همین آشنایی به تاسیس شرکت HP انجامید. او همواره دو واقعه را در زندگی خود موثر میدانست.

اولین واقعه شرکت در تور آشنایی با دانشگاه استنفورد در سال 1929 میلادی بود که تصمیم او را برای ورود به این دانشگاه راسخ کرد. دومین واقعه آشنایی با پروفسور ترمن در دانشگاه بود. پکارد خودش اعتقاد داشت که «این فرد بود که آتش علاقه مرا به الکترونیک شعله ور ساخت و هم او بود که بعدها من و هیولت را تشویق کرد که برای خود دنبال کسبوکار برویم». پس از فراغت از تحصیل، چند سالی در شرکت جنرال الکتریک مشغول به کار شد با حقوق ماهیانه 90 دلار. هنگامی که در سال 1938 میلادی این شغل را رها کرد و با پژوهشهای 42 دلار در ماه به آزمایشگاه ترمن در استنفورد برگشت همه او را احمق خواندند. اما او یک سال بعد در سال 1939 میلادی به همراه دوست و همدورهای خود، هیولت، شرکت Hp را تاسیس کرد. او درسال 1993 میلادی به عنوان رئیس هیئت مدیره بازنشسته شد، پستی که 27 سال در آن حضور داشت و از آن پس با احترام کامل به عنوان مدیر افتخاری شرکت شناخته میشد.

پکــارد در سال 1969 میلادی در راه کسبوکار رایانه وقفهای انداخت، زیرا وزیر دفاع وقت از او خواست به واشنگتن بیاید و به عنوان معاونش خدمت کند. از همانجا بود که او به حوزه فناوری عمق دریا علاقهمند گشت. البته دو دخترش در ایجاد علاقه او به علم زیردریا نقش داشتند. آنها هر دو بیولوژی زیردریایی میخواندند و به پیشنهاد آنها بود که خانواده پکارد آکواریمی بیمانند ساختند که موجودات زیردریا را با رفتارهای طبیعی نشان میداد. پکارد خود تجهیزات آن را طراحی کرد. آکواریم در سال 1948 میلادی برای بازدید عموم گشایش یافت و با توسعه عجیبی که یافت در سال 1987 میلادی مرکز تحقیقات و توسعه اقیانوس شناسی از آن متولد شد.
پکارد در 77 سالگی تصمیم گرفت اقیانوسشناسی بخواند در مرکز تحقیقات اقیانوسشناسی کارهای بدیعی در زمینه توسعه تجهیزات در عمق زیردریا انجام داد. او حامی فرستادن ابزار و نه افراد به زیر دریا بود. او به دنبال ابزاری بود که بتوان با آن از عمق دریا اطلاعات فرستاد نه نمونه، بنابراین حسگرها و دوربینهای فیلمبرداری کیفیت بالا را در این مورد توسعه داد. در زمان او پیشرفتهترین قایق تحقیقاتی ساخته شد. روزی که یکی از محققان در بازدید از مرکز تحقیقاتی، صحبت از کتابی درمورد پلانکتونها کرد، پکارد او را مورد هجوم سوالهای خود در زمینه پلانکتون قرار داد. او هیچ فرصتی را برای یادگیری از دست نمیداد. محیطی برای کارکنانش فراهم آورده بود که همه احساس میکردند عضو خانواده پکارد هستند. او به طور مداوم به آزمایشگاهها و کارگاهها برای فهم پیشرفت پروژه ها سرکشی میکرد و این روش را «مدیریت حضور در محل» مینــــــــامید. کارکنان هیچگاه نمیفهمیدند کـــه او سوال میپرسد یا خواستههای خود را مطرح میکند.

دیوید پکارد در ماه مارس 1996 میلادی در 83 سالگی درگذشت. او همواره افق دوردستی را میدید که میوههای سرمایهگذاریش به ثمر نشیند و به بهتر شدن وضعیت انسان بینجامد. به تعبیر یکی از دوستانش در مجلس ختم او: «او مثل دریا بود که انرژی حیات بخش میبخشید. رضـــایت او فقط در کسب موفقیت خلاصه نمیشد، او به دنبال این بود که راهی را فراروی تحقق ایدهها و موضوعهای جدید باز کند».

درباره هیولت

william-hewlett

william-hewlett

ویلیام هیولت در سال 1913 میلادی در میشیگان به دنیا آمد. اما بیشتر عمر خود را در سانفرانسیسکو گذرانید. پدرش پزشک بود و در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد تدریس میکرد. در 12 سالگی پدر خود را از دست داد. او میگوید اگر پدرش زنده میبود به حرفه پزشکی میرفت زیرا علاقه زیادی به پزشکی داشت. در سال 1934 میلادی به دانشگاه استنفورد رفت و ضمن اخذ لیسانس هنر از این دانشگاه، مهندسی برق خود را از دانشگاه MIT نیز گرفت. در سال 1939 میلادی نیز با درجه فوق لیسانس مهندسی برق از دانشگاه استنفورد فارغ التحصیل شد. در سالهای آخر تحصیل در استنفورد با دیوید پکارد آشنا شد و همین آشنایی، زمینه تاسیس شرکت HP را فراهم آورد. هیولت تا سال 1987 میلادی به صورت فعال در عرصه مدیریت شرکت دخالت و حضور داشت. البته در مدت جنگ جهانی دوم به عنوان افسر به خدمت وظیفه رفت و در بخش الکترونیک فعال بود. بلافاصله پس از جنگ، هدایت تیمی را به عهده داشت که در پی بررسی و بازرسی صنعت ژاپن بود. در سال 1987 میلادی بازنشسته شد اما ارتباط خود را با شرکت به عنوان مدیر افتخاری با حضور در دفتری که دههها در آن کار کرده بود ادامه داد. طی سالها همکاری و همراهی با پکارد در شرکتHP ، او بیشتر به حوزههای فنی و فناوری میپرداخت و پکارد بیشتر در کار حوزههای اداری و مدیریتی شرکت بود. او در این سالها در توسعه سازمانهای مختلفی در صنعت الکترونیک مشارکت داشت. در سال 1985 میلادی بالاترین نشان علمی ملی یعنی مدال دانش را از رئیس جمهور وقت آمریکا دریافت کرد. 13 دانشگاه معتبر به او درجه دکترای افتخاری اهدا کردند. هیولت در ماه ژانویه سال 2001 میلادی درگذشت

برگرفته از: creativity.ir / پایگاه جامع اطلاع‌رسانی مدیران ایران

Advertisements

Entry filed under: دباره افراد موفق. Tags: , , .

درباره شرکت هوندا(HONDA) شرکت هیولت – پکارد (HP)

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Add to Technorati Favorites
Bookmark and Share
Add to Google
Add to My Yahoo!
Mahmoud Kabiry's Facebook profile
Subscribe to me on FriendFeed

اشتراک با ایمیل

اوت 2008
ش ی د س چ پ ج
« ژوئیه   سپتامبر »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

نوشته‌های تازه

تعداد حاضرین

website counter i

Blog Stats

  • 42,471 hits
Clicky Web Analytics Clicky

my twitt

Error: Please make sure the Twitter account is public.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: