شركت جانسن اند جانسن

ژوئن 17, 2009 at 21:09 2 دیدگاه

 

JOHNSON & JOHNSON

 

johnson logo

johnson logo

 

 

شركت جانسن اند جانسن

جانسن اند جانسن از معدود شركتهايی است كه تجربه پرفراز و نشيب يكصدسال فعاليت اقتصادی را پشت سر گذاشته است. جيمز، ادوارد و رابرت جانسن برادران موفقی بودند كه در يك فضای اجاره‎‏ای به كار توليد لباسهای مخصوص جراحی پرداختند، اما خيلی زود با ابتكار عمل و ايده پردازيهای بسيار، در حوزه‎های مختلف دارويی و بهداشتی وارد شدند و شركت را به يكی از موفقترين شركتهای جهانی تبديل كردند. رابرت جانسن فرزند جيمز جانسن نيز در ادامه راه پدر و عموهای خويش 52 سال در شركت به كار مشغول بود و از 1932 به مدت 30 سال نيز رهبری شركت را برعهده داشت. هم او بود كه شركت را از حالت خانوادگی و محدود خارج كرد و گامهای اساسي را به سمت جهانی شدن برداشت. مهمترين كار او توجه به فلسفه مديريت و به ويژه مسئوليت اجتماعی شركت بود.

مرامنامه‎‏ای كه او در سال 1943 منتشر كرد، با تغييرات اندكی، هنوز هم به عنوان راهنمای عمل اين شركت عظيم جهانی به كار گرفته می‌شود. اين مرامنامه، قديمی‌ترين سند مكتوب بنگاههای اقتصادی در زمينه تدوين منشور اخلاقی و مسئوليتهای اجتماعی است كه مورد الهام و اقتباس بسياری شركتها بوده است. هزاران هزار محصول مختلف دارويی و بهداشتی در زمينه‎های گوناگون، دامنه فعاليت شركت را بسيار گسترده كرده است. رويكرد تمركززدايی كه توسط رابرت برای مواجهه با اين واقعيت به كار گرفته شد، هنوز نيز در شركت مورد عمل قرار می‏گيرد.

تاريخچه:

در سال 1885، رابرت جانسن با همراهی برادرانش جيمز و ادوارد، در يك فضای اجاره‎ای در نيوجرسی خط توليد لباسهای آماده جراحی را راه اندازی كردند. اولين محصول شركت آنها در سال 1886 به بازار عرضه شد و سال بعد، شركت جانسن اند جانسن با سهام مشترك اين سه برادر به ثبت رسيد.

رابرت جانسن، رئيس شركت، در سال 1910 درگذشت و برادرش جيمز تا سال 1932 رهبری شركت را برعهده گرفت. پس از او نيز پسرش، رابرت (دوم) هدايت شركت را عهده دار شد. تا سال 1994 شركت به صورت خانوادگی اداره شد، اما در اين سال، سهام آن در بورس نيويورك عرضه شد. در سال دوم تأسيس، بروشور محصولات شركت شامل اولين لباسهای تميز ضدعفونی برای جراحی، گچهای پزشكی و مانند آن منتشر شد. در اين سال تعداد كاركنان به 125 نفر رسيد. در سال 1890 فروش شركت به 350 هزار دلار رسيد و اولين جعبه كمكهای اوليه عرضه شد.

johnson and johnson

در اين سال، شركت وارد عرصه توليد محصولات بهداشتي نوزادان و كودكان، مانند پودربچه شد. دو سال بعد درحد وسيعي باندهای استريل جراحی توليد و به بازار عرضه كرد. در ابتدای قرن بيستم، فروش شركت از مرز يك ميليون دلار گذشت. برای اولين بار در سال 1901، كتابچه دستورالعمل كمكهای اوليه جانسن منتشر شد كه در آن به طرزی ساده، روشهای عمليات بر روی مجروحان را در حالات اضطراری تشريح می‎كرد.

در سال 1911 جشن 25 سالگي تأسيس شركت برپا شد. در اين سال، 90 درصد نخ بخيه، گاز پانسمان و بانداژ دنيا توسط شركت تأمين و توليد می‎شد. در 1919 اولين شعبه شركت در كانادا دائر شد. در 1920 اولين چسب زخم طبی ابداع و به نام BAND AID به بازار عرضه شد و به سرعت به عنوان پرفروشترين محصول شركت درآمد.

 

 

 

band aid

band aid

 

 

در 1928 نخهای جديد بخيه به بازار عرضه شد. در اين دهه، بخش محصولات مصرفی در شركت ايجاد شد. در 1931، شركت با تأسيس شعبه‎های جديد در مكزيك و استراليا، گامهای بلندتری در جهت جهانی شدن برداشت. قبل از آن در انگلستان و آفريقای جنوبی نيز شعباتی دائر شده بود. در ابتدای دهه 1940 بخش محصولات جراحی ايجاد شد.

در سال 1953، دكتر پل جانسن در آزمايشگاه تحقيقاتي خود در بلژيك، داروهايی برای معالجه بيماران روانی اختراع كرد. كمتر از 10 سال بعد، شركت دارويی جانسن به شركت جانسن اند جانسن پيوست.

در 1962 و در جشن 75 سالگي شركت، تعداد كارخانه‎های وابسته به شركت به 83 رسيد كه 53 كارخانه در خارج از آمريكا قرار داشت. در 1970 درآمد شركت از مرز يك ميليارد دلار گذشت. در 1978 اولين شخص خارجی و نيز اولين زن به عضويت هيئت مديره شركت درآمد. در 1982 شركت با يك بحران جدی مواجه شد. با مرگ چند نوزاد در اثر مصرف داروهای محتوی سيانيد، شركت مجبور به فراخوان و بازپس گرفتن 264 هزار شيشه حاوی كپسول شد. در 1986 كه اين اشكال مجددا برای يك خانواده پديد آمد، شركت نوع كپسول را به صورت جامد تغيير داد.

در 1987 برای اولين بار، شركت به عنوان يكی از 10 شركت برتر برای مادران شاغل برگزيده شد كه همه ساله تاكنون اين برتری را حفظ كرده است.

در 1989 فروش شركت از مرز 10 ميليارد دلار گذشت. سال 1989 كرمهای مرطوب كننده و ضدآفتاب عرضه شد و كسب و كار مستقلی در زمينه محصولات مربوط به بهداشت و مراقبت پوست دائر شد. در 1990 اولين شركت زيرمجموعه درزمينه فناوری زيستي تأسيس شد كه در زمينه مقابل با بيماريهای حاد فعاليت می‌كند. فروش شركت در سال 2001 از مرز 30 ميليارد دلار گذشت. در سال 2006 بخش بهداشتی مصرفي شركت فيزر، دومين شركت بزرگ دارويی جهان توسط جانسن اند جانسن خريداری شد.

حوزه های فعاليت

مجموعه عظيم جانسن اند جانسن دارای بيش از 250 كارخانه و شركت عملياتی در 57 كشور دنياست كه محصولاتش در تمام جهان عرضه و فروخته می‎شود. حوزه‎های اصلی فعاليت شركت عبارت‌اند از: مصرفی، دارويی و تجهيزات پزشكی. در حوزه كسب و كار محصولات مصرفی، طيف وسيعی از محصولات بهداشت پوست، مراقبت از كودكان و نوزادان، سلامت زنان، رشد و تغذيه و مانند آن وجود دارد. طيف گسترده محصولات شامل محصولات بهداشتی در زمينه‎های دهان و دندان، پوستی، چشمی، خانواده، زنان، كمكهای اوليه، ارتوپدی، غدد، ديابت، قلب نگاری، سرماخوردگی، حساسيت و… است.

استراتژی

چهار استراتژی اصلی شركت عبارت است از:
1 – تمركز بر ارزشهای مشترك. اين ارزشها در مرامنامه 64 ساله شركت آمده است؛
2 – گسترش بنيانی سلامت انسانی؛
3 – رويكرد تمركززدايی. اين رويكرد در سال 1934 توسط رابرت جانسن اعلام و ايده گروه شركتهای جانسن اند جانسن معرفی شد. اين ايده تاكنون در شركت به اجرا درآمده است؛
4 – مديريت براساس ديدگاه بلندمدت.

مرامنامه

در سال 1935، رابرت جانسن به دليل ديدگاه و علاقه‎ای كه به انجام مسئوليتهای اجتماعی شركت داشت، رساله‌ای به عنوان TRY REALITY منتشر كرد و در آن، همه صنعتگران را به آنچه «فلسفه جديد صنعتی» می‎خواند، دعوت كرد. كمتر از 10 سال بعد، در سال 1943، مرامنامه صنعتی شركت توسط او و به عنوان OUR CREDO منتشر شد.

در اين مرامنامه، مسئوليت شركت در برابر مشتريان، كاركنان، اجتماع و سهامداران تعريف و تشريح شده است. اين مدرك ساده يك صفحه‎ای به 36 زبان ترجمه شده است و بعداز 65 سال هنوز راهنمای عمل شركت محسوب می‌شود. در اين مرامنامه، خدمت به مشتريان در رتبه اول، خدمت به كاركنان در رتبه دوم و خدمت به سهامداران در رتبه آخر قرار دارد.

چند سال بعد، خدمت به مردم محل نيز در آن افزوده شد و قبل از خدمت به سهامداران قرار گرفت. در اين مرامنامه بر حق عادلانه سهامداران – و نه بازگشت حداكثر سود – تاكيد شده است. در 1989 نيز پدران در مسئوليت اجتماعی شركت به جمع مادران، دكترها، پرستارها و مريض‌ها افزوده شد. يكي ازجنبه‎های تمايز شركت جانسن اند جانسن، اين مرامنامه و توجه به مسئوليت خطير اجتماعي شركت است كه در ميان شركتهای صنعتی و اقتصادی معروف است. درحقيقت، اين اولين و قديمي‎ترين مرامنامه اخلاقی شركتها محسوب می‌شود. بدين جهت متن مرامنامه را منعكس می‌كنيم: ما معتقديم كه در وهله اول در برابر پزشكان، پرستاران، بيمارستانها، مادران و همه كسانی كه فرآورده‎های ما را مصرف می‎كنند، مسئول هستيم:

– فرآورده‎های ما همواره بايد مرغوبترين كيفيت را داشته باشند؛
– ما بايد همواره بكوشيم كه قيمت اين فرآورده ها را پايين بياوريم؛
– سفارشها بايد به فوريت و دقت آماده شود؛
– كارگران ما بايد از سود عادلانه بهره‎مند شوند.
در وهله دوم خود را در برابر كسانی كه با ما كار می‎كنند مسئول می‎دانيم:

– مردان و زنانی كه در كارخانه‎ها و دفاتر با ما همكاری می‎كنند بايد ازنظر شغلی احساس امنيت كنند؛

– دستمزدها بايد عادلانه و كافی باشد؛
– مديران آنها بايد منصف باشند. ساعات كار آنها معقول و محيط كار آنها تميز و منظم باشد؛
– به شكايات و پيشنهادهای كاركنان بايد به طور سازمان يافته رسيدگي شود؛
– سرپرستان و رؤسای دواير بايد ورزيده و بی غرض باشند؛
– برای هركس كه لياقت داشته باشد، بايد فرصت پيشرفت فراهم باشد؛
– با اشخاص بايد به صورت فردی رفتار شود؛
– شأن و شايستگی آنها رعايت شود.
در وهله سوم خود را در برابر مديرانمان مسئول می دانيم:
– مديران ما بايد افرادی شايسته، مجرب و توانا باشند؛
– آنها بايد از شعور متعارف و درك كامل بهره مند باشند.
در مرحله بعد خود را در برابر جوامعی كه در آنها زندگی می كنيم مسئول می دانيم:
– ما بايد با حمايت از نيكوكاری و نوعدوستي، شهروندان خوب جامعه باشيم و سهم خود را از ماليات عادلانه بپردازيم؛
– بايد به شكرانه دراختيار داشتن اموال و ابزار، از آنها به خوبی مواظبت كنيم؛
– بايد در ارتقا و بهبود جامعه مدنی، بهداشت، آموزش و دولت خوب، سهيم و شريك باشيم؛
– و جامعه را از فعاليتهای خود آگاه كنيم.
پنجمين و آخرين مسئوليت ما نسبت به سهامداران شركت است:
– سود شركت بايد چشمگير باشد؛
– ما بايد اندوخته داشته باشيم و بايد كار پژوهش دنبال شود؛
– برنامه‌های تكاپوجويانه تنظيم شود و تاوان خطاها پرداخت شود؛
– بايد فكر زمان مبادا باشيم، مالياتها را بپردازيم، دستگاههای جديد را تهيه كنيم، كارخانه‌های جديد بسازيم؛
– فرآورده‌های جديد توليد كنيم و برنامه‌های جديد برای فروش تدارك ببينيم؛
– بايد افكار نو را به كمك تجربه بياموزيم.
وقتي اين كارها انجام شود، سهامداران نيز از حق عادلانه خود برخوردار خواهند شد. ما متكی به خداوند بزرگ هستيم تا به ياری او اين وظايف و تعهدات را به بهترين صورت انجام دهيم.

تحقيق و توسعه

سابقه شركت جانسن اند جانسن در امر تحقيق و توسعه بسيار است. در سال 2001 با ادغام مركز تحقيقات جانسن و انستيتو دارويی جانسن، بخش تحقيق و توسعه دارويی جانسن شكل گرفت و فعاليتهای تحقيق و توسعه تمركز يافت. در سا ل2006، بيش از هفت ميليارد دلار در تحقيق و توسعه هزينه شد كه 4/13 درصد فروش سالانه شركت است. در سالهای اخير، عمده تحقيقات به سمت حوزه‌های دارويی زيستی، وسائل ارتوپدی و نشر اينترنتی رفته است.

منابع انسانی

تعداد كاركنان شركت بيش از 120 هزار نفر است. از اين تعداد 50 هزار نفر در آمريكا مشغول كار هستند و بقيه در سراسر دنيا، در بيش از 250 شركت عملياتی در 57 كشور حضور دارند. شور و اشتياق تنها چيزی است كه كاركنان در آن مشترك و سهيم هستند. همين اشتياق كاركنان بوده كه هر نوآوری و اختراعی را برای شركت به ارمغان آورده است.

شور و اشتياق جزئی از شخصيت كاركنان شركت است. به تعبير مديرعامل شركت، شور و اشتياق ژن آنها و الهام بخش اين اشتياق، مرامنامه‌ای است كه نسل در نسل باقی مانده است.

فروش

فروش شركت در سال 2006، 3/53 ميليارد دلار و سود آن 11 ميليارد دلار بوده است. با اين حجم فروش، رتبه شركت در جمع 500 شركت برتر جهانی، 36 است كه در حوزه شركتهای دارويی و بهداشتی جهان رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

پس از جانسن اند جانسن، شركتهای فيزر، مرك، آزمايشگاههای آبوت، ويت، برستول ماير در مكانهای بعد قرار گرفته‌اند. 30 درصد درآمد شركت در داخل آمريكا به دست می‌آيد. به تفكيك حوزه فعاليت، درصد فروش عبارت است از: دارويي 44 درصد، تجهيزات پزشكی 38 درصد و مصرفی 18 درصد.

بنيانگذاران

برادران جانسن يعنی جيمز، ادوارد و رابرت شركت را در 1886 بنيان نهادند. رابرت در سال 1910 به طور ناگهانی درگذشت و برادرش جيمز عهده‌دار رياست شركت شد. همزمان فرزند رابرت، كه همنام پدر بود در آغاز جواني در شركت مشغول به كار شد.

او بود كه شركت را به يك شركت جهانی تبديل كرد. او ديدگاههای ويژه‌ای در زمينه فلسفه مديريت و مسئوليت اجتماعی شركت داشت. مرامنامه فعلی شركت نيز از ديدگاههای او اخذ شده و در زمان او ارائه شده است. او نظرات خود را در راه و روش كسب و كار تحت عنوان «آزادي مصادر شده» در سال 1947 منتشر كرد كه از مهمترين كتابهای نوشته شده توسط مديران كسب و كار در آمريكا محسوب می‌شود. در 1963، رابرت پس از 53 سال كار در شركت، رهبری را به فيليپ هافمن واگذار كرد. او در سال 1968 در 74 سالگی درگذشت در حالی كه با ميراث 2/1 ميليارد دلاری خود بنياد رابرت جانسن را راه‌اندازی كرد.

مديرعامل

ويليام ولدن مديرعامل فعلی جانسن اند جانسن، هشتمين مديرعامل شركت است كه از سال 2002 رهبری شركت را بر عهده دارد. او سابقه زيادی در شركت داشته و قبل از اين سمت، هدايت بخش پزشكی و نيز كسب و كار دارويی را انجام می‌داده است. او معتقد است كه بهبود سلامتی و رفاه مردم جهان حياتی‌ترين و مهمترين كسب و كار و نيز بامعناترين آنهاست.

بنابراين به انسانهای توانمند، ماهر، قابل و مشتاق نياز دارد تا بتواند تغييری و تفاوتی در زندگی مردم پديد آورند. او می‌گويد: فلسفه مديريت ما ريشه در سيستم ارزشی ما دارد كه در مرامنامه ما متبلور است. اين فلسفه ما را ياری می‌دهد كه در مواجهه با مسائل پيش‌رو، موازنه رشد كوتاه مدت و بلندمدت را حفظ كنيم.

منابع:
1-www.jnj.com
2- www.fortune.com

-3 احد فرامرز قراملكي، اخلاق حرفه‌ای، نشر مجنون، چاپ سوم، ص 157 – 156 .

Advertisements

Entry filed under: درباره شرکتهای موفق.

گاهی در خیال زندگی کن 10 قانون برای موفقیت کسب و کارهای کوچک

2 دیدگاه Add your own

 • 1. باقري  |  ژوئیه 12, 2009 در 19:19

  سلام
  از وبلاگ بسيار مفيد شما دوست عزير روزانه بازديد مي كنيم
  انصافا بسيار موثر ومفيد مي باشند ادامه دهيد.
  بدين ترتيب از زحمات شما به عنوان يك ايراني تقدير مي كنيم.
  خوشحال خواهيم شد ما راهم در اين نقش خدمت رساني ياري فرماييد از وبلاگ ما هم ديدن فرماييد
  واگر تمايل داريد تبادل ليتك فرماييد ورهنمايي فرماييد.
  البته ما پيشقدم شديم
  متشكر وسپاسگزارم
  باقري
  مدير شركت كارآفرينان وحدت
  http://karafarinansharekord.blogfa.com/

  پاسخ
 • 2. milad  |  اوت 26, 2009 در 12:05

  salam hichi vase goftan nadaram joz inke begam ahsant

  پاسخ

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Add to Technorati Favorites
Bookmark and Share
Add to Google
Add to My Yahoo!
Mahmoud Kabiry's Facebook profile
Subscribe to me on FriendFeed

اشتراک با ایمیل

ژوئن 2009
ش ی د س چ پ ج
« مهٔ   اوت »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

نوشته‌های تازه

تعداد حاضرین

website counter i

Blog Stats

 • 42,553 hits
Clicky Web Analytics Clicky

my twitt

خطا: توییتر پاسخ نداد. خواهشمندیم چند دقیقه صبر کنید و این صفحه را بازآوری نمایید.


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: